Зберегти «Каскад» у первинному вигляді було неможливо — речник Харківської міськради

18:48, 10 кві. 2019
 
Зберегти «Каскад» у первинному вигляді було неможливо — речник Харківської міськради

Фонтану «Каскад» у саду Шевченка більше не буде. На його місці нині монтують гранітні східці. Про зміни у проекті реконструкції кореспондентам UA: Харків розповів речник мерії Юрій Сидоренко. Каскадний фонтан працював у Харкові більше 60-ти років. Чому у мерії вирішили його перебудувати? 

На території «Каскаду» в саду Шевченка працюють будівельники. Будмайданчик огороджений парканом.

А це відео на своїй сторінці у Facebook опублікував перший заступник Харківського міського голови Ігор Терехов. У дописі він вказав: після реконструкції — перед спуском працюватимуть два фонтани, сходи оздоблять гранітом, вода по них не стікатиме.

Роботи на цій ділянці почали у 2017-му, розповів представник «Харківського антикорупційного центру» Євген Лісічкін.

«У 2017 році були проведені торги. Були проектні роботи замовлені у архітектора з міста Чернігова Прощенко Артема Анатолійовича. Він отримав менше 1,5 млн грн. Це за проектні роботи а також за авторський нагляд. Якщо рахувати там проектні роботи, капітальний ремонт, авторський технічний нагляд, то це до 60 мільйонів гривень вийшло», — каже Лісічкін. 

Каскадний фонтан прибрали на вимогу замовника. Це комунальне підприємство «Харківзеленбуд», говорить автор проекту реконструкції Антон Прощенко.

«Є якісь об’єктивні та суб’єктивні рішення у замовника. І тут я не готовий відповісти, чому так. Але були деякі зміни внесені у проект технічним завданням. Замовник перед нами не зобов’язаний звітувати. Нам дали нове технічне завдання, воно не суперечило чинному законодавству, тому ми внесли зміни до проекту», — каже Прощенко.

«Ми втратили одне з надбань Харкова, дуже шкода»

Лідія Капніст каже: до «Каскаду» приходила з дитинства.

«Сюди люди приходили з дітьми. Діти стрибали, гралися. Пам’ятаєте ви чи ні? По цій водичці. Скільки було задоволення та радості. Позбавити такого задоволення... злочином назвати не можна, але недоумством — можна», — каже Капніст.

«До історичного ареалу входить і сад Шевченко разом з Ботинічним садом. І сюди ж належить і каскадні сходи»

Реставратор Володимир Лопатько показує карту зон охорони пам’яток архітектури міста. За законом їх можна реставрувати тільки за рішенням Мінкульту. «Каскад», за його словами, до цього списку не входить.

«Це спорудження було присвячене 300-літтю Харкова. Це дійсно вагомий об’єкт. Це інженерна споруда, яка є ландшафтним об’єктом. Тобто в структурі парку — це прекрасний об’єкт і на схилах він дуже доречний. Містяни, які йшли з Клочківської догори, звісно, у жарку погоду завжди йшли повз каскаду, отримуючи задоволення від вологого повітря», — каже Лопатько.

Фонтан збудували 64 роки тому, каже речник мерії Юрій Сидоренко. Чому вирішили прибрати воду зі сходинок, пояснює так:

«Нестійкий грунт, на якому цей фонтан, ще з такою кількістю води, він просто не вистояв би. Уявіть собі економічну складову утримання «Каскаду». Скільки зараз коштує вода, скільки вона коштувала у радянські часи... Метро поряд, постійні вібрації, плаваючий грунт, протікання. Його зберегти було неможливо», — говорить Сидоренко. 

Коли завершать реконструкцію, речник міськради не каже.