Намет «Все для перемоги» залишається на майдані Свободи. Суд відмовив мерії

0:27, 18 тра. 2019
 
Намет «Все для перемоги» залишається на майдані Свободи. Суд відмовив мерії

Таке рішення ухвалив cуддя Харківського окружного адміністративного суду Владислав Єгупенко: 

«У задоволенні позову слід відмовити. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду не пізніше дня наступного за днем його проголошення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження».

Суддя Владислав Єгупенко

Про те, що Харківська міськрада подала позов з вимогою демонтувати намет на майдані Свободи, 15 травня розповів директор Департаменту територіального контролю Олексій Калина.

Позовна заява була оприлюднена на сайті мерії. У зверненні до суду посадовці просили обмежити право на проведення пікету на майдані Свободи з використанням намету.

Відповідачем вказаний Михайло Лебедь. Він один з тих, хто подав заявку до міської ради на проведення пікету.

Відповідач Михайло Лебедь

Підготовче засідання у справі почалося 17 травня об 11:00. Представник відповідача Ігор Черняк заявив про відвід судді Єгупенка. Він аргументував це тим, що суддя є зятем одного з членів виконкому Харківської міської ради.

Суд відмовив у відводі судді. Засідання продовжилося о 17:40.

На слуханні представники мерії просили заборонити Михайлу Лебедю встановлювати намет під час мирних зібрань. Представник міськради Ігор Козак сказав: намет може створювати загрозу безпеці громадян. Також, за його словами, біля намету тепловики мають розпочати ремонт:

«На площі Свободи є теплова магістраль, на якій запланований плановий ремонт. В ході обстежень цієї магістралі були виявлені багато недоліків і теплові мережі зазначають, що ці комунікації зараз у передаварійному стані. Через використання намету під час проведення масових заходів «Теплові мережі» не мають можливості провести цей ремонт... Громадяни мають право збиратися мирно, мають право там використовувати намет, але в іншому місті, де це можливо і не призведе ні до яких наслідків. Ми просимо обмежити право на свободу мирних зібрань шляхом заборони громадянину Лебедю використання намету на майдані Свободи, а також встановлення інших наметів та будь-яких споруд», — сказав Ігор Козак.

Ігор Козак та представники мерії (перший ряд)

Представник відповідача Ігор Черняк говорить, що загрози для мешканців міста немає. Агрументи мерії називає недоведеними:

«5 років стоїть намет. Ну, він же не став створювати загрозу національній безпеці й громадському порядку 12 чи 11 травня. Він знаходився там 5 років. Намет не загрожує інтересам чи громадській безпеці. Я прошу суд прийняти рішення в інтересах національної безпеки й громадського порядку. А таке рішення може бути єдиним — це відмова від задоволення позовних вимог міської ради», — заявив Черняк. 

У якості третіх сторін у справі були залучені представники Національної поліції Харківщини, Харківської обласної прокуратури, Управляння СБУ та Харківської обласної державної адміністрації.

Сергій Маслош, представник Національної поліції Харківщини, під час виступу у суді розповів:

«ГУ НП в Харківській області належним чином в цілодобовому режимі забезпечується публічна безпека та порядок на майдані Свободи. І Головне управління Національної поліції вважає, що обмеження права на мирне зібрання може відбутися тільки за рішенням суду. Тому ГУ НП повністю покладається на розсуд суду щодо задоволення чи відмові у даному позові».

Катерина Крупська, представниця прокуратури області, заперечила проти позову:

«Ми вважаємо, що позивачем у позові, що наразі розглядається, не зазначено достатніх доказів загрози інтересам держави та національної безпеки чи громадського порядку під час проведення мирних зібрань з використанням намету саме позивачем», — сказала Крупська.

Представник СБУ Олександр Рибалко у своєму виступі зазначив:

«Станом на сьогоднішній день УСБУ в Харківській області не володіє інформацією щодо проведення зборів, походів, демонстрацій чи інших зібрань, що можуть створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров’я населенню або правам і свободам інших людей. З огляду на викладене, третя особа, УСБУ в Харківській області, не вбачає підстав, передбачених ч. 9 ст. 280 КАС України, для задоволення позову».

Надія Скубак, представниця Харківської облдержадміністрації:

«Ситуація, яка склалась та предмет позову не стосується компетенції або повноважень обласної адміністрації, тому ми повністю покладаємося на розсуд суду при прийнятті рішення».

Ці виступи кореспонденти UA: Харків транслювали на сторінці у Facebook:

Зачитувати рішення суддя Єгупенко почав о 23:40. На це пішло 40 хвилин:

 

«Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що мотивація та докази, на які посилається позивач не дають суду підстав для встановлення висновків про обґрунтованість позову», — вказав Єгупенко.

Відмовивши Харківській мерії у задоволенні позову, він закрив засідання. Учасники процесу та суддя заспівали гімн України:

 

Представник мерії Ігор Козак коментувати рішення суду відмовився.

Нагадаємо, 8 травня на сайті мерії опублікували петиції із проханням прибрати намет з майдану Свободи. Це звернення публічно підтримав міський голова Геннадій Кернес. Менш, ніж за добу петиція набрала 5 тисяч підписів.

11 травня на сайті мерії був опублікуваний припис із вимогою демонтувати намет добровільно. На це волонтерам давалося три дні, до 14 травня. У документі йдеться: якщо намет не приберуть, його демонтують за рішенням виконкому міської ради.

У неділю, 12 травня, на підтримку намету «Все для перемоги» вийшли більше 600 людей. Вони провели мітинг на майдані Свободи та влаштували ходу вул. Сумською.

Намет «Все для перемоги» був встановлений восени 2014 року. Протягом пяти років у ньому збирали допомогу для українських військових, проводили патріотичні акції.